Springtime, springgtime, sspringtime,aktiverum, maraton, helsingborgs cityförening, tuvan stängsel, lopp, löpning, Helsingborg, SOLID, IFK Helsingborg, Friidrott, running store, runningstore, helsingborgs dagsblad, hälsingborg, springa, ramlösa, tågaborg, skåne, Sverige, Gantofta, HD, running, race, event, marathon

Segrare Damer

1981 Gunilla Rehnström Mölndal 30.50 (8500m)
1982 Susanne Wigow Snapphanarna 36.33
1983 Susanne Wigow Snapphanarna 36.21
1984 Susanne Wigow Snapphanarna 36.53
1985 Kristina Ljungberg IF Hagen 34.24
1986 Evy Palm Mölndal 34.48
1987 Tuulikki Räisänen Enhörna 35.23
1988 Annika Lindström Härlöv 34.18
1989 Lisbeth Espersen Danmark 38.11
1990 Lisbeth Espersen Danmark 36.44
1991 Camilla Benjaminsson IFK Växjö 33.42
1992 Alexandra Wohltat Björnstorp 36.39
1993 Olga Mitchourina Ryssland 33.14
1994 Sara Romé MAI Malmö 33.52
1995 Jane Salumäe Estland 32.44
1996 Ing-Marie Nilsson Hässelby 34.13
1997 Ing-Marie Nilsson Hässelby 34.52
1998 Ing-Marie Nilsson Hässelby 35.34
1999 Ing-Marie Eriksson Hässelby 35.49
2000 Helene Willix KA 1 35.20
2001 Susanne Johansson Hässelby 35.40
2002 Susanne Johansson Hässelby 36.26
2003 Helena Willix Spårvägen 35.44
2004 Linda Ek Enhörna 38.33
2005 Catharina Källkvist Sandviken 39.59
2006 Isabella Amoro Kenya 35.28
2007 Isabella Andersson Oskarshamn 37.04
2008 Isabella Andersson Hässelby 32.53
2009 Isabella Andersson Hässelby 34.16
2010 Camilla Lindholm IS Göta 36.12
2011 Camilla Lindholm IS Göta 37.29
2012 Dorcas Cheresen Enhörna 35.47
2013 Dorcas Cheresen Enhörna 35.53
2014 Nora Falaki MAI 35.38
2015 Maria Sandström Malmö AI 36.42
2016 Anna Bjurman IS Göta 36.49
2017 Sarah Lahti Hässelby Friidrott 33.12


Segrare Herrar

1981 Tommy Persson Heleneholm 23.46 (8500m)
1982 Hans Segerfeldt Heleneholm 29.00
1983 Chris Buckley England 30.19
1984 Dan Glans Malmö AI 29.33
1985 Lars Eriksson Mälarhöjden 29.08
1986 Jan Hagelbrand Kil 29.05
1987 Lars-Erik Nilsson Kil 28.16
1988 Stanley Mandebele Zimbabwe 28.44
1989 Christian Wolfsberg Danmark 29.57
1990 Pär Wallin Spårvägen 29.36
1991 Kari Niemelä Västerås 29.27
1992 Zacharia Gwandu Tanzania 29.25
1993 William Musyoki Kenya 28.25
1994 Winstom Muzumi Zimbabwe 28.19
1995 Andrew Sambu Tanzania 29.05
1996 Kåre Sörensen Danmark 29.24
1997 Åke Eriksson Hässelby 30.23
1998 Lars Axelsson Brittatorp 30.28
1999 Geoffrey Tanui Kenya 30.03
2000 Mtibani Julius Tanzania 30.56
2001 Geoffrey Tanui Kenya 31.07
2002 John Olsson IFK Helsingborg 31.32
2003 Andreas Carlborg Spårvägens FK 30.52
2004 Andreas Carlborg Spårvägens FK 30.59
2005 Lars Johansson Brittatorp 30.45
2006 Anders Szalkai Spårvägens FK 31.51
2007 Erik Pettersson Mölndal 30.05
2008 Laban Siro Kenya 30.53
2009 Markus Pettersson IK Jogg 32.19
2010 Lars Johansson Enhörna 30.29
2011 Lars Johansson Enhörna 30.38
2012 Otmane Btaime Enhörna 31.03
2013 Hans Larsson MAI 32.49
2014 Samir Ait Marocko 31.30
2015 Lars Johansson Enhörna IF 31.34
2016 Lars Johansson Enhörna IF 32.04
2017 Jesper van der Wielen K2E 31.26